HABER&BLOG

Bayramlar Prefabrik

PREFABRİK YAPILARIN AVANTAJLARI

  • Yapımı Pratik ve Hızlıdır ( Prefabrik evlerin yapımı evin büyüklüğüne göre değişse de genel hatları ve ortalama büyüklükleri ile bir prefabrik yapı temel betonunu atılıp yapıma hazır duruma geldikten sonra 1 hafta 10 gün içinde tamamen bitirilmiş olmaktadır. Normal bir evin ise inşa süresi aylar almaktadır. Hem işçilikten hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Tabi usta ücretleri hesap edilir ise bu tasarruf aynı zamanda maddi tasarrufa dönüşmüş olmaktadır)
  • Modüler Yapılardır ( Bu konuyu açmak gerekir ise prefabrik evlerin tüm parçaları fabrikalarda üretilir ve kaynak ve monte işlemleri ile birbirine kenetlenir. Yani eviniz parçaların birleştirilmesi ile oluşur. Bunun size avantajı ne olabilir ki derseniz istediğiniz bölümü söktürebilir başka yere monte ettirebilirsiniz istediğiniz an ek kat çıkartabilir yada söktürebilirsiniz. Yani istege göre her daim evinizi değiştirebilirsiniz. Betonarme yapılarda ise bu mümkün değildir. Mümkündür fakat bu işlem için evin bir bölümünün yıkılması tekrar yapılması gibi çok zahmetli ve parasal olarak da hayli ağır bir süreç gerektirir. Prefabrik evde ise böyle problemler yoktur.)
  • Estetik ve Kullanışlıdır ( Ben dahil birçok kişi bu seçenek için prefabrik ev seçmiştir diye düşünüyorum. Çünkü söz konusu evler normal bir eve nazaran oldukça gösterişli ve estetik durmaktadır. Ayrıca daha ekonomiktir. Temizliği kolaydır. Bir parçasına hasar geldi ise komple bir yamacı değil sadece hasar gören parçayı tamir ettirirsiniz. Normal evlerde ise komple duvar tamir olur ve komple boyanır, hatta renk tutmaması sorunu yüzünden tüm dış çephe boyanır. Prefabrik evlerde bu gibi sorunlarınız olmaz
  • Nakledilebilir Olması Büyük Avantajdır : ( Bu süreç zor olsa da mümkündür. Evinizin tüm parçaları sökülerek kullanılabilecek durumdaki parçaları ile tekrar başka yere ev yapabilirsiniz. Bazı kaynaklı ve monte sökümü aşamasında hasar alabilecek parçaları tekrar almanız yeterli olur ve başka bir yere evi nakledebilirsiniz. Normal evlerde böyle bir durum söz konusu değildir
  • Depreme Daha Dayanıklıdır ( Prefabrik yapılar çelik iskelet üzerine monte edildiği için depreme daha dayanıklıdır. Betonarme yapılar sallantıda çatlar yıkılır fakat prefabrik yapılar esner yada kırılır. Uzmanlar can güvenliği açısından kaliteli malzeme kullanımı ile birlikte iyi bir çelik iskelet ile yapılan prefabriklerin depremde normal binalardan çok aha güvenli olduğunu söylemektedir. Ayrıca şehir merkezlerindeki 50-80 senelik eski apartman dairleri ile kıyaslanamayacak derecede güvenlidir.
  • Isınma Sorunu Yoktur ( genel itibari ile prefabrik evlerin avantajları ve dezavantajları arasında en çok sorulan sorudur. Betonun sıcak olması fikri toplumumuzda çok yerleşik bir fikir fakar prefabrik evlerde çok yeni ve kaliteli ısı yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır ve Prefabirk ev kullananların tecrübeleri arasında ısınma sorunu yoktur diyebiliriz.
  • Konforludur ( normal yapılara nazaran daha esnek projeler kullanılabildiği için daha konforludurlar.